Titus Welliver a jeho drsňák Harry Bosch v premiéře 6. řady krimi klasiky. Čím překvapí?

Policejní detektiv Harry Bosch (Titus Welliver) z oddělení vražd proslul tím, že když jde o spravedlnost, nikdy neustoupí. To platí i v premiérové šesté řadě oblíbeného krimiseriálu Bosch, v níž vyšetřuje tajuplnou vraždu a krádež nebezpečného radioaktivního materiálu, který může ohrozit celé Los Angeles. Tady je 16 zajímavostí o seriálu, ale i o samotném hlavním hrdinovi a jeho představiteli.
Bosch
Bosch
FTV Prima

reklama

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver). Ten, který je v podsvětí Los Angeles jako doma, opět nastupuje na scénu. V šesté řadě, která má českou premiéru od 31. 10. každou sobotu a neděli ve 22:00 na Prima KRIMI. 

Detektiva Harryho Bosche nezaměnitelně ztvárnil americký herec Titus Welliver (59). S natočením šesté řady, o níž se hovořilo jako o poslední, herec neskrýval smutek. Právě roli detektiva Harryho Bosche si zamiloval od úplného začátku. Podle svých slov by si nemohl vymyslet žádnou lepší. A to i přesto, že předtím, než byl do role obsazen, si přečetl jen jeden Connellyho román.  

Bosch
Autor: FTV Prima Bosch

Titus Welliver je velkým fanouškem kriminálního žánru noir. Má rád spisovatele Raymonda Chandlera, Nelsona Algrena, Jamese Higginse nebo Jamese Ellroye a klasické filmy jako Líbej mne až k smrti a Přátelé Eddieho Coylea. Natáčení Bosche, který je k noirovým snímkům často přirovnáván, mu prý přineslo mnoho radosti i uměleckého vyžití a za to bude navždy vděčný.

Velice se sblížil se všemi scenáristy, producenty, herci a štábem, dokonce i s fanoušky. Práce na seriálu mu bude scházet, ale zároveň říká, že mezi ním a Harrym Boschem není zase takový rozdíl – rozhodování o tom, jestli bude seriál pokračovat, nebo skončí, je totiž mimo jeho platovou třídu. Perličkou je, že Harry Bosch je levák a herec Titus Welliver je také levák, ale zbraň drží v pravé ruce. Proto Bosch píše levou rukou, hodinky nosí na levé ruce a pouzdro se zbraní nosí na pravém boku.

Bosch není na zločin sám

Zkušený a ostřílený detektiv se za ta léta moc nezměnil a nadále dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. Cesta za spravedlností nebyla nikdy tak spletitá a trnitá, ale Bosch je tady a v předposlední řadě kritiky opěvovaného seriálu nenechá kámen na kameni.

16 zajímavostí o krimiseriálu Bosch

 1. Americký krimiseriál Bosch měl premiéru v únoru 2014. Postupně vzniklo 7 sérií a celkem 68 epizod.
 2. Seriál Bosch vznikl na motivy příběhů s policejním detektivem Harrym Boschem, který je hlavním hrdinou úspěšných románů hvězdného autora detektivek Michaela Connellyho. Šestá série se inspirovala zápletkami z knih Vyhlídka a Temná svatá pravda, které jsou 13. a 21. dílem knižní série.
 3. Zatímco v knize Vyhlídka ukradnou nebezpečný radioaktivní materiál islámští teroristé, v šesté řadě seriálu Bosch má stejný zločin na svědomí teroristická skupina amerických separatistů. 
  Seriál Bosch
  Autor: archiv Prima Seriál Bosch
 4. V šesté sérii se objevují také známé tváře televizní obrazovky a filmového plátna: Lynn Collinsová (True Blood: Pravá krev, Manhunt: Unabomber), Julie Ann Ameryová (Preacher), Adam J. Harrington (Zvrat: Washingtonovi špioni), Carter MacIntyre (Mr. & Mrs. Bloom), Tzi Ma (Křižovatka smrti, Kung Fu), Ashton Holmes (Brutální Nikita), D. W. Moffett (Světla páteční noci) nebo Bambadjan Bamba (Dobré místo).
 5. Michael Connelly je autorem 31 kriminálních románů. Patří k nejúspěšnějším současným spisovatelům. Jeho knihy byly přeloženy do více než 40 jazyků a prodalo se jich více než 60 milionů kusů. Než se stal spisovatelem, pracoval jako zpravodaj kriminální rubriky ve slavných novinách The Los Angeles Times. Michael Connelly se také podílí na scénářích k seriálu Bosch.
 6. Michael Connelly vtipkoval, že natočit příběhy Harryho Bosche trvalo tak dlouho, protože se čekalo, až bude mít představitel hlavního hrdiny Titus Welliver ten správný věk.
 7. Technickými poradci na natáčení seriálu jsou skuteční policisté z Los Angeles – vyšetřovatelka Mitzi Robertsová a detektiv Tim Marcia. Herci se před začátkem natáčení seriálu zúčastnili policejního kurzu, během kterého se učili, jak se chovat v situacích vyžadujících použití síly.
 8. Děj se odehrává v prostředí kalifornské metropole Los Angeles. Natáčí se také v Los Angeles. 
  Bosh
  Autor: archiv Prima Bosh
 9. Ikonický dům Harryho Bosche s vysokou zasklenou terasou, ze které hlavní hrdina shlíží dolů na Los Angeles, se předtím objevil ve slavném thrilleru Nelítostný souboj režiséra Michaela Manna.
 10. Hlavní hrdina Harry Bosch se jmenuje rodným jménem Hieronymus – takže stejně jako přední nizozemský malíř Hieronymus Bosch (vlastním jménem Jheronimus Anthonissoen van Aken) z 15. a 16. století, který se ve svých dílech zaměřoval na hříchy a morální úpadek lidstva.
 11. Harry Bosch z knižní série je poměrně o dost starší než jeho seriálová verze. Zatímco knižní Bosch má po šedesátce, producenti seriálu v čele se spisovatelem Michaelem Connellym od začátku hledali herce ve věku mezi 45 a 55 lety. Hlavně proto, že od začátku počítali s potenciálním pokračováním – „možná s pěti nebo šesti sériemi, takže nešlo začít s 63letým Harrym Boschem“.
 12. Michael Connelly potvrdil, že svět Harryho Bosche se kvůli seriálu dočkal poměrně velkého množství změn. Seriálový Harry Bosch má 47 let a je veteránem první války v Zálivu v roce 1991. U policie slouží už dvacet let s výjimkou jednoho roku, kdy se stejně jako mnozí další losangeleští policisté znovu přihlásil do armády po teroristických útocích 11. září 2001. Sloužil ve válce v Afghánistánu a potom se znovu vrátil k policii. 
  Harry Bosch
  Autor: FTV Prima Harry Bosch
 13. V literárním světě je Bosch nevlastním bratrem Mickeyho Hallera, který je hrdinou další knižní krimisérie Michaela Connellyho a filmu Obhájce s Matthewem McConaugheym v hlavní roli.
 14. Prostředí Los Angeles je klíčovou „vedlejší postavou“ románových předloh i seriálové adaptace. Město andělů se poprvé představuje před kamerou v temné podobě z pohledu Harryho Bosche. Tvůrci seriálu si dali záležet, aby Los Angeles vypadalo tak, jak ho vidí Bosch: jako nepochybně prosluněné místo plné pochybných lidí, kde někdy přichází smrt stejně nečekaně jako vítr do Santa Any. Los Angeles v příbězích Harryho Bosche je záhadné a tajuplné místo daleko od zářivých světel Hollywoodu, město plné cizinců, kde jsou lidé stejně zkažení jako místní příroda.
 15. V zájmu autentičnosti se natáčelo také přímo v prostorách skutečného policejního oddělení v losangeleském Hollywoodu – později odpoledne, když už většina skutečných detektivů odešla domů. Jiní detektivové mimo službu si zahráli v komparsu.
 16. Seriál Bosch je oceňován za to, že věrně zachycuje atmosféru Los Angeles v takové podobě, v jaké ji líčí Michael Connelly ve svých románech. 

reklama

reklama