Inspektor Rebus: Každý případ, který vyšetřuje, se pro něj stává osobní záležitostí

Podle série knižních bestsellerů spisovatele Iana Rankina vznikl jeden z nejoblíbenějších anglických kriminálních seriálů z prostředí skotského hlavního města Edinburgh. V hlavní roli drsný detektiv inspektor John Rebus (Ken Stott), který bojuje nejen se zločinem, ale i s vlastními démony.
Inspektor Rebus premiérově na Prima KRIMI
Inspektor Rebus premiérově na Prima KRIMI
FTV Prima/ Inspektor Rebus

reklama

Inspektor Rebus je rozvedený, s dcerou se nikdy nevídá a má problémy s pitím. Každý případ, který vyšetřuje, se pro něj stává osobní záležitostí. Postupně vychází najevo nejen tajemství, která musí odhalit, ale i jeho minulost a problémy. Jednotlivé epizody vznikly podle Rankinových románů (a v jednom případě podle povídky) a odehrávají se jako série samostatných kriminálních filmů.

Inspektor Rebus.
Autor: achiv FTV Prima Inspektor Rebus.

Rebus se protlouká starodávnými a překrásnými ulicemi Edinburghu, neváhá nahlédnout ani do jeho temnějších, nebezpečnějších koutů. Inspektora Rebuse hraje Ken Stott tak, jak ho Rankin popisuje ve svých příbězích – jako drsného, otřelého detektiva s velkým smyslem pro humor a slabostí pro romantiku.

Ian Rankin prozradil, že o seriálu podle jeho knižní série se uvažovalo už na přelomu 80. a 90. let minulého století. Podle něj měl hrát hlavní roli Leslie Grantham (EastEnders) a hrozilo, že se děj přesune ze skotského Edinburghu do Londýna.

I Rebus má parťáka - detektivku Sibhan Clarkeovou 

Rebus sice trochu moc pije, začíná si s náhodnými ženami a při vyšetřování používá neortodoxní metody, počty jím vyřešených případů ale mluví samy za sebe. A právě statistika jeho úspěchů je to jediné, co na něm obdivuje detektiv seržant Sibhan Clarkeová, která je Rebusovi přidělena jako partnerka. Jinak má spíš strach, že práce s Rebusem ohrozí její slibně rozjetou kariéru. A podobný náhled na Rebuse má i jeho nadřízená šéfinspektorka Templarová.

Napínavé příběhy Inspektora Rebuse uchvátily diváky po celém světě.

Inspektor Rebus začíná vyšetřovat od 10. října každou sobotu ve 20.00 na Prima KRIMI.

Inspektor Rebus.
Inspektor Rebus.

Herci krimiseriálu Inspektor Rebus:


Ken Stott
Skotský herec se narodil 19. října 1954 v Edinburghu. Zahrál si ve filmové trilogii Hobit a seriálech Inspektor Rebus, Městečko Fortitude nebo The Missing. Jeho matka pocházela ze Sicílie. Tři roky byl členem hudební skupiny Keyhole, ze které se později stal pop-rockový band Bay City Rollers. Vystudoval herectví na Mountview Academy of Theatre Arts v Londýně. Kariéru začal na divadle, kde působil v Královské shakespearovské společnosti, ale několik let měl tak malé honoráře, že si musel přivydělávat i jako prodejce. Je podruhé ženatý a má jednoho syna z prvního manželství.

Claire Price
Anglická herečka se narodila 4. července 1972 v městě Chesterfield. Zahrála si v seriálech Inspektor Rebus, Vraždy v Midsomeru, Dalziel a Pascoe nebo ve filmu Druhý báječný hotel Marigold. Její rodiče byli také herci. Jejím synovcem je herec Charlie Rowe.

Jennifer Blacková
Skotská herečka si zahrála v seriálech Inspektor Rebus a Inspektor Taggart.

Ron Donachie (od 3. série)
Skotský herec se narodil 26. dubna 1956 v městě Dundee. Zahrál si v seriálech Hra o trůny, Inspektor Rebus, Červený bedrník nebo ve filmech Král psanec, Sviňák a Naše dovolená a jiné pohromy. Namluvil inspektora Rebuse v rozhlasových hrách rádia BBC. Jeho rodné jméno je Ronald Eaglesham Porter. Vystudoval anglickou literaturu a drama na univerzitě v Glasgow. Je ženatý a má dvě děti.

Ewan Stewart
Skotský herec se narodil 26. srpna 1957 v Glasgow. Zahrál si v seriálech Inspektor Rebus, Tichý svědek, Profesionálové nebo ve filmech Titanic, Božská Florence a Adamovo tajemství. Jeho otcem byl zpěvák a bavič Andy Stewart. Vystudoval herectví. Jeho manželkou je herečka Clare Byam-Shawová, se kterou má syna a dceru.

Postavy:

John Rebus (Ken Stott)
Policejní inspektor je drsný a má bohaté zkušenosti z ulic Edinburghu. Navzdory osobním problémům a tomu, že moc pije, si uchovává velký smysl pro humor a slabost pro romantiku.

Siobhan Clarke (Claire Price)
Mladá policejní vyšetřovatelka je parťačkou inspektora Rebuse, a zároveň jeho důvěrnou přítelkyní. Vyzná se v moderních technologiích lépe než on.

Gill Templerová (Jennifer Blacková)
Nadřízená inspektora Rebuse.

Jack Gunner (Ron Donachie) (od 3. série)
Policejní vyšetřovatel.

Jack Morton (Ewan Stewart)
Policejní vyšetřovatel.

reklama

reklama